• Ósmoklasiści wybierają...🤔😀!

          • Przed naszymi ósmoklasistami ważne decyzje- wybór szkoły ponadpodstawowej. We wtorek 28 marca odwiedziliśmy z nim Zespół Szkół w Bielicach, gdzie mogli poczuć przyjazny klimat naszej lokalnej szkoły, dokładnie poznać jej ofertę kształcenia, porozmawiać z nauczycielami i z uczniami, wśród których jest również wielu absolwentów naszej szkoły. Dziękujemy ZS w Bielicach za gościnność i miło spędzony czas a Ósmoklasistom życzymy trafnych wyborów.

            Ewa Neumann- Bernaciak- pedagog doradca zawodowy

            Sylwia Sadowska, Grażyna Wasiak- wychowawcy klas 8

          • LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI 20.03.2023r. - 24.03.2023r.

          • 21.03.2023r. - zajęcia kreatywne 3a - doświadczenia z BALONEM w roli głównej

             - pani Małgorzata Iwańska

            21.03.2023r. - zajęcia kreatywne 3b - słomki... :o! można z nich tworzyć konstrukcje przestrzenne!!!

             - pani Dagmara Łęgowska

            22.03.2023r. - zajęcia ogólnorozwojowe 1a - gry planszowe, wyszywanki edukacyjne, konstrukcje z klocków, układanie puzzli

             - pani Aleksandra Urban

            21.03.2023r. - informatyka 5b - projektujemy modele 3D ozdób wielkanocnych

             - pani Małgorzata Sumińska

            WYDRUKI Z DRUKARKI 3D OZDÓB WIELKANOCNYCH ZAPROJEKTOWANYCH PRZEZ UCZNIÓW

             - pani Małgorzata Sumińska

          • WITAJ WIOSNO!

          • Pisaliśmy do niej listy, malowaliśmy ją na plastyce, bo nie mogliśmy się jej doczekać. Dziś 21 MARCA nareszcie mogliśmy ją powitać. Najpierw w "głośnym" pochodzie zanieśliśmy na przyszkolną polankę zimową kukłę MARZANNĘ i spaliliśmy ją w ognisku na znak pożegnania zimy... No i już wtedy zauważyliśmy, że słońce zaczyna mocniej przygrzewać. Teraz mając solidne, dobrze zaostrzone kije i rozpalone przez naszego pana Andrzeja ogniska mogliśmy upiec sobie kiełbaski czy bułki ufundowane przez Radę Rodziców. Serdecznie DZIĘKUJEMY! Były pyszne :).

          • Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

          • Nasza szkoła przystąpiła do Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa dla oddziałów przedszkolnych.  Cel: " Wzmocnienie potencjału przeszkoli, bibliotek szkolnych i pedagogicznych poprzez wzrost atrakcyjności ich zbiorów"- w ramach Priorytetu 3 NPRCz 2.0. Wpłynęły 124 wnioski a decyzję o udzieleniu wsparcia finansowego otrzymało 91 jednostek, w tym nasza szkoła. Bardzo cieszymy się z udzielonego wsparcia. 

            Tatiana Jarzembowska

          • Saint Patrick's Day

          • Dnia 17.03.2023 w naszej szkole obchodziliśmy dzień Świętego Patryka ( ang. Saint Patrick’s Day). Jest to irlandzkie święto które jest obchodzone w Irlandii co roku dokładnie dnia 17 marca. Z tej okazji nauczyciele języka angielskiego pan Piotr Szylakowski oraz pan Kamil Szczepański przygotowali dla naszej szkoły kilka atrakcji związanych z tym świętem. Tego dnia w naszej szkole uczniowie oraz nauczyciele mieli ubrane zielone stroje , a dodatkowo nauczyciele otrzymali koniczynki przygotowane przez uczniów klasy 6b oraz przez uczennice klas 8a i 8b. Z okazji obchodów święta św. Patryka uczniowie z klasy 8b przygotowali również gazetkę szkolną. Uczniowie oraz nauczyciele mieli okazję zrobić sobie zdjęcie w foto budce oraz z Leprechaun w którego postać wcielił się pan Przemek Zbonikowski. Dodatkowo na lekcjach języka angielskiego nauczyciele tego przedmiotu omówili z uczniami temat związany nie tylko z samym św. Patrykiem ale i także był on związany z Irlandią. Dodatkową atrakcją był konkurs na najładniejszą gazetkę klasową związaną ze Świętym Patrykiem oraz Irlandią. Zwyciężyła klasa 6a – Gratulujemy!

             

            Opracowali i przygotowali:

            Kamil Szczepański

            Piotr Szylakowski

          • LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI 13.03.2023r. - 17.03.2023r.

          • 14.03.2023r. - zajęcia kreatywne 3a - konstrukcje z klocków i gry planszowe

             - pani Małgorzata Iwańska

            14.03.2023r. - zajęcia kreatywne 3b - tęcza na talerzu!!!

             - pani Dagmara Łęgowska

            14.03.2023r. - zajęcia ogólnorozwojowe 2a - wyszywanki edukacyjne, konstrukcje z klocków magnetycznych układanie puzzli

             - pani Anna Arentewicz

            14.03.2023r. - zajęcia kreatywne 6a - projektujemy modele 3D ozdób wielkanocnych

             - pani Małgorzata Sumińska

            14.03.2023r. - informatyka 6b - projektujemy modele 3D ozdób wielkanocnych

             - pani Małgorzata Sumińska

            16.03.2023r. - zajęcia świetlicowe - konstrukcje z klocków magnetycznych

            - pani Grażyna Wasiak

          • Dzień matematyki w Oddziałach przedszkolnych

          • Dzień matematyki w Oddziałach przedszkolnych

            12 marca przypada Dzień Matematyki, który w Polsce obchodzony jest od 2014 roku. Natomiast święto to zostało zapoczątkowane przez organizację “World Education Games” w 2007 roku. 

            Światowy Dzień Matematyki z każdym rokiem rozrastał się - w 2012 roku wzięło w nim udział prawie 6 milionów uczniów z całego świata. Obchody Dnia Matematyki są okazją, by pokazać inną stronę "królowej nauk" jak nazywa się ten przedmiot. Matematyka jest dyscypliną, która wymaga zrozumienia, działania oraz aktywności. Zdobyte umiejętności oraz wiedza są powiązane z powodzeniem w dalszej edukacji. Matematyka stanowi integralną część innych obszarów nauki, żyjemy wśród liczb i trudno sobie wyobrazić funkcjonowanie w świecie bez ich znajomości. Spotykamy się z nimi na każdym kroku i etapie życia, mierzymy, obliczamy, planujemy wydatki, płacimy rachunki.  Dzięki niej łatwiej można zrozumieć i odkryć prawidłowości rządzące światem, daje szanse projektowania i rozwoju myślenia. 

            Udział w grach i zabawach matematycznych jest okazją by poznać ten przedmiot  z innej strony. Tak też było w Oddziałach Przedszkolnych. Dzieci na początek zmierzyły się z Sudoku, co w ogóle nie sprawiło im żadnej trudności. Następnie przyszedł czas na Matematyczne Bingo, walka o punkty była zacięta. Liczby na planszach zostawały błyskawicznie odnajdywane. Dzieci wykazały się ogromną spostrzegawczością. Następnie rozwiązywały krótkie zadania matematyczne, dodawanie i odejmowanie. Kolejnym punktem dnia  było układanie różnych elementów i figur geometrycznych według osi symetrii. 

            Nie mogło też zabraknąć wątku z literatury, który odnosi się do liczb i liczenia. Wiersz Jana Brzechwy pod tytułem "Dwa razy dwa" doskonale sprawdził się podczas obchodów Dnia Matematyki. Również przysłowia "Piąte koło u wozu", czy "Gdzie kucharek sześć tam nie ma co jeść" były okazją do rozmowy o matematyce. 

            Wspólne obchody Dnia Matematyki były okazją do integracji i aktywności obu grup przedszkolnych. 

            Kamila Smolińska i Justyna Roznowska  

          • LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI 06.03.2023r. - 10.03.2023r.

          • 07.03.2023r. - godzina wychowawcza 6b - robimy i pieczemy tosty korzystając ze sprzętów kuchennych

            - pani Joanna Chylińska

            07.03.2023r. - zajęcia kreatywne 3b - tangram - tajemnicza układanka: układamy własne wzory z tangramów

             - pani Dagmara Łęgowska

            07.03.2023r. - zajęcia kreatywne 3a - eksperymentujemy - "bańka w bańce, niepękające bańki"

             - pani Małgorzata Iwańska

            07.03.2023r. - zajęcia kreatywne 6a - przygotowanie i przedstawienie inscenizacji wiersza J. Tuwima "RZEPKA" - wykorzystanie aparatów fotograficznych, wykorzystanie akcesoriów krwieckich i maszyny do szycia przy przygotowaniu strojów

            - pani Małgorzata Sumińska

            08.03.2023r. - klasy 8a, 8b, 7 - akademia z okazji Dnia Kobiet - wykorzystanie aparatu fotograficznego i mikroportów

            - pan Piotr Szylakowski

            09.03.2023r. - zajęcia świetlicowe - konstrukcje z klocków magnetycznych

            - pani Grażyna Wasiak

            ZDJĘCIE Z GAZETY DOTYCZĄCE REALIZACJI ZAJĘĆ W RAMACH PROJRKTU "LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI" Z MINIONEGO TYGODNIA

            - pani Małgorzata Sumińska

          • TRADYCYJNY SAD

          • Grupa uczennic z klasy Va pod kierunkiem pani Ani Puwalskiej przystąpiła do ogólnopolskiego projektu edukacyjnego TRADYCYJNY SAD. Jest to projekt zorganizowany przez Fundację Banku Ochrony Środowiska z myślą o zachowaniu różnorodności biologicznej Polski i zdrowiu społeczeństwa.

            Projekt polega na poznaniu sadowniczego dziedzictwa polskich ziem i restytucji starych odmian drzew w formie szkolnego minisadu składającego się z co najmniej 5 drzew sadzonych na ogólnodostępnym terenie.

            Grupa o nazwie ,,Owocowe marzenia” w skład której wchodzą: Ola Zygmunt, Lena Szczech, Lena Krajewska, Weronika Cwyl, Nikola Teklińska, Maja Muranowska, Sara Majas,  Milena Rybak, Natalia Sadowska i Natalia Jarzembowska postanowiła posadzić w tym roku 5 jabłoni w bezpośrednim sąsiedztwie szkoły. Będą to stare odmiany np. Antonówka, ze względu na ich ogromną wartość – walory odżywcze, smakowe i odporność na szkodniki, dzięki czemu możliwa jest uprawa bez szkodliwych oprysków.

            W chwili obecnej trwa I etap projektu - ,,Planujemy sad”. Po kwalifikacji do etapu drugiego będzie można przystąpić do prac w sadzie.

            W następnych latach sad będzie powiększany o nowe odmiany drzew, m,in. wiśni, czereśni tak, aby za kilka lat uczniowie naszej szkoły mogli skosztować pysznych, zdrowych owoców.

          • ROBOTYKA W NASZEJ SZKOLE...

          • 9 marca 2023r. odbyły się w naszej szkole zajęcia z ROBOTYKI dla uczniów klas młodszych. To była wielka frajda! Po krótkich, rzeczowych objaśnieniach pana prowadzącego, dostawaliśmy kolejno do rąk tablety i... do zadań! Programowaliśmy robota - pieska tak aby szedł określonym kierunku, albo żeby wydawał dźwięk czy zmieniał kolor. No i całkiem nieżle nam to szło a przy tym było sporo pozytywnych emocji. Na koniec otrzymaliśmy dyplomy a szkoła certyfikat ukończenia warsztatów edukacyjnych z robotami PHOTON.

          • Dzień kobiet

          • 8 marca - Dzień KobietTego dnia w naszej szkole odbyła się akademia przygotowana przez uczniów klas: VIIIa, VIIIb, VII, VIa, VIb oraz IIIa pod kierunkiem p. Piotra Szylakowskiego. Przedstawienie pokazało, z przymrużeniem oka, codzienne relacje damsko-męskie. Oprócz aktorów i solistek, za kulisami znalazły się dwie inne osoby, których w przedstawieniu nie było widać na scenie - sufler oraz inspicjent. A czy Wy wiecie, czym w teatrze zajmuje się sufler oraz inspicjent?Wszystkim Dziewczynkom - tym małym i tym dużym - jeszcze raz wszystkiego, co najlepsze.

          • DZIEWCZĘTA I CHŁOPCY SP BISKUPIEC ZWYCIĘŻAJĄ W HALOWYCH PIŁKARSKICH MISTRZOSTWACH GMINY. ⚽   

          • W dniu dzisiejszym tj. 07.03.2023 r. braliśmy udział w Mistrzostwach Gminy w Halowej Piłce Nożnej Dziewcząt i Chłopców w kategorii Igrzyska Młodzieży Szkolnej.

            W zawodach udział wzięły trzy drużyny dziewcząt i pięć drużyn chłopców. Zarówno panie i panowie zwyciężyli w gminnych rozgrywkach prezentując wysoki poziom sportowy.

            🏆 I miejsce - SP Biskupiec - dziewczęta.

            Skład drużyny dziewcząt: Dąbrowa Alicja, Foj Agata, Kwiatkowska Nikola, Szczęsna Małgorzata, Tuchewicz Nadia, Kaczorowska Julia.

            🏆 I miejsce - SP Biskupiec-chłopcy.

            Skład drużyny chłopców: Wilary Maciej, Linowiecki Bartosz, Kasprzycki Paweł, Kaźmierczyk Igor,            Szewczyk Dominik, Witkowsi Krystian, Chojnacki Mateusz.

          • "Tradycyjny sad" - 6-7.03.2023 r.

          •  

            W ramach projektu "Tradycyjny sad", do którego przystąpiła nasza szkoła w Oddziałach zerowych odbyły się zajęcia, które miały na celu przybliżenie wartości starych odmian jabłoni. 

            Zwrócenie uwagi na potrzebę utrzymania tradycyjnych odmian jako część rodzimej różnorodności biologicznej i narodowego dziedzictwa kulturowego.

            Dzieci zapoznały się ze starymi odmianami jabłoni na podstawie przygotowanego plakatu oraz ich zaletami, wartościami ekologicznymi, zdrowotnymi i smakowymi.

            Do przygotowania zajęć zaangażowani byli również rodzice, ktorzy wykonali zdjęcia jabłoni ze swoich przydomowych sadów. Zdjęcia zostały wydrukowane i zaprezentowane dzieciom. 

            Dzieci wykonały piękne jabłonie z pozwijanych kawałków gazet, farb i krepy. Przygotowały również własne puzzle, na których oczywiście znalazły się jabłonie. 

            Nauczyły się rymowanki: Jabłka jemy przez rok cały, czy są mrozy czy upały. Nieraz trafią do szarlotki lub z nich będzie kompot słodki.

            Wysłuchały opowiadania z książki "Jabłonka Ela" Catariny Kruusval oraz nauczyły się piosenek: "Małe czerwone jabłuszko" i "Pełno jest jabłek w naszym sadzie", by później wspólnie przy nich zatańczyć.

            Odwiedziły bibliotekę szkolną, w której znajduje się wystawa pod hasłem "Czy wyobrażasz sobie świat bez drzew?", co świetnie wpisało się w nasze zajęcia. Dzieci obejrzały wystawę i dowiedziały się, że świat bez drzew byłby niemożliwy. Drzewa przede wszystkim produkują tlen, są schronieniem dla wielu zwierząt, stanowią materiał do budowy i opał. Z drzew pozyskujemy owoce, między innymi jabłka, o których była mowa na dzisiejszych zajęciach. 

            Wystawa w bibliotece została przygotowana przez Joannę Chylińską i Justynę Roznowską.

            Przy takim owocowym temacie, nie mogło zabraknąć "Jabłkowej uczty", z której dzieci bardzo się ucieszyły. 

            "Tradycyjny sad" to nasz wkład w ochronę odmian drzew owocowych, dbanie  o lokalną tradycję i wyrabianie poczucia współodpowiedzialności za stan środowiska. 

            Kamila Smolińska, Justyna Roznowska

          • LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI 27.02.2023r. - 03.03.2023r.

          • 28.02.2023r. - doradztwo zawodowe kl.7 - robimy i pieczemy tosty korzystając ze sprzętów kuchennych

            - pani Ewa Neumann-Bernaciak

            01.03.2023r. - zajęcia kreatywne 3b - korzystamy ze sprzętu kuchennego - pieczemy tosty

             - pani Dagmara Łęgowska

            02.03.2023r. - zajęcia kreatywne grupy przedszkolne 0a i 0b - korzystamy ze sprzętu kuchennego - robimy ciasto i pieczemy gofry

             - pani Kamila Smolińska i pani Justyna Roznowska

            02.03.2023r. - godzina wychowawcza 4b - projektujemy logo klasy w programie "tinkercad"

            - pani Małgorzata Sumińska

            WYDRUKI Z DRUKARKI 3D Z MINIONEGO TYGODNIA

            - pani Małgorzata Sumińska

          • Goście z Zespołu Szkół w Bielicach

          • W poniedziałek 27.02.2023r. uczniowie klas ósmych na lekcji doradztwa zawodowego mieli możliwość spotkać się z uczniami ZS w Bielicach. Gościło u nas 4 licealistów, którzy opowiedzieli jak wygląda nauka w ich szkole. Przy tej okazji można było poznać też trochę sprzętu, który jest tam dostępny do ćwiczeń dla uczniów tzw. „mundurówki” oraz poczuć na własnej skórze czym jest musztra. To było dla uczniów fajne doświadczenie. Naszym gościom bardzo dziękujemy za przybycie a swoim zapałem, zaangażowaniem i  entuzjazmem, bardzo nam zaimponowali.

                                                    Ewa Neumann- Bernaciak - pedagog, doradca zawodowy

          • Dzień Dinozaura

          •  

            21 i 22 lutego w zerówkach zagościły prehistoryczne klimaty. Obchody Dnia Dinozaura bardzo podobały się dzieciom, gdyż niektórzy są prawdziwymi specjalistami w tej dziedzinie. Swoją wiedzą chętnie podzieliły się z rówieśnikami. Uzupełnieniem tych informacji było przeczytanie książek: "Encyklopedia dinozaurów" oraz "Bajki o dinozaurach". 

            Atrakcją dla dzieci było wyciskanie dinozaurów z masy solnej w specjalnych foremkach i ich malowanie. By później stworzyć dla nich specjalną makietę.

            Dzieci tez tworzyły kolaże, oczywiście z dinozaurami w roli głównej. Dopełnieniem tych atrakcji było oglądanie dinozaurów w 3D. 

            Jednym z pytań, które padły podczas zajęć, było: "Czy dinozaury lubiły muzykę?"  Na podstawie "Mapy myśli" dzieci stwierdziły, że przecież wszystko jest muzyką, więc dinozaury na pewno też ją lubiły. 

            Dzieci także bardzo lubią muzykę, zatem za pomocą różnych instrumentów perkusyjnych zagrały z podziałem na role wybrany utwór. 

            W klasach natomiast powstały wystawy dinozaurów, którymi dzieci chętnie się bawiły. 

            K. Smolińska, J. Roznowska

          • LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI 20.02.2023r. - 24.02.2023r.

          • 21.02.2023r. - informatyka 6b - urzeczywistniamy własne pomysły z wykorzystaniem długopisów 3D.

            - pani Małgorzata Sumińska

            21.02.2023r. - zajęcia kreatywne 2a - wyszywanki edukacyjne i gra w KÓŁKO I KRZYŻYK (wydruk z drukarki 3D.

             - pani Anna Arentewicz

            21.02.2023r. - zajęcia kreatywne 3a - nasze eksperymenty "NUREK KARTEZJUSZ I TĘCZA NA TALERZU"

             - pani Małgorzata Iwańska

            21.02.2023r. - zajęcia kreatywne 3b - rozwijamy kreatywność grając w gry planszowe

             - pani Dagmara Łęgowska

            22.02.2023r. - zajęcia biblioteczne klasa 7 - konstrukcje z klocków LEGO zainspirowane literaturą

            - pani Małgorzata Sumińska

            23.02.2023r. - zajęcia świetlicowe - kolorowe układanki z klocków PLUS PLUS.

             - pani Grażyna Wasiak

            24.02.2023r. - zajęcia biblioteczne klasa 8a - budowle z klocków LEGO zainspirowane literaturą

            - pani Małgorzata Sumińska

            24.02.2023r. - informatyka klasa 8b - prace wykonane długopisem 3D zainspirowane lekturami

            - pani Małgorzata Sumińska

            WYDRUKI Z DRUKARKI 3D Z MINIONEGO TYGODNIA

            - pani Małgorzata Sumińska

          • Karnawał w zerówkach

          • Tanecznym krokiem zerówki zakończyły tegoroczny karnawał. Wcześniej zapoznały się z tradycją obchodzenia karnawału w rożnych stronach świata, a przede wszystkim w Polsce. Już od rana trwały przygotowania. Dzieci same wykonały maski karnawałowe. Ważnym elementem tego dnia było wspólne przygotowanie ciasta, z którego panie upiekły pyszne i chrupiące gofry. Można je było zjeść ze śmietaną, truskawkami i borówkami.Jak karnawał to i tańce, tak też było na naszym balu. Wszyscy wzięli udział w integracyjnych zabawach. Na koniec wspólnie spędzonego dnia, dzieci wykonały rysunek, na którym przedstawiły bal karnawałowy. Do przygotowania pysznych gofrów posłuzył sprzet zakupiony w ramach programu Laboratoria przyszlości.

            K. Smolińska, J. Roznowska

          • 17 lutego - Dzień pierwszej pomocy w szkole

          • Wiemy, że umiejętność udzielania pierwszej pomocy jest bardzo ważna, dlatego w naszej szkole zorganizowaliśmy dzień poświęcony tej tematyce. Zaprosiliśmy  instruktorów z Zespołu Szkół w Bielicach, uczniów (i absolwenta) Liceum Ogólnokształcącego Służb Mundurowych, którzy w praktyczny sposób szkolili naszych uczniów. Dzieci mogły poćwiczyć kolejno kroki od prawidłowego sposobu wzywania pogotowia, układania poszkodowanego w pozycji bezpiecznej po ćwiczenie z fantomem.

            Warto oswajać najmłodsze pokolenie z tematem pierwszej pomocy, bo często właśnie dzieci są jedynymi osobami, które mogą wezwać pomoc.

            Dziękujemy bardzo naszym absolwentom Nikoli i Wiktorowi i ich kolegom Dominikowi i Alanowi za poświęcony czas i podzielenie się swoją wiedzą i umiejętnościami. Jesteśmy pełni podziwu, że tak młodzi ludzie mają w sobie tyle zapału do niesienia pomocy drugiemu człowiekowi  i tę iskrę rozpalają też w sercach innych.

                                                                                 Ewa Neumann- Bernaciak - pedagog szkolny

          • LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI 13.02.2023r. - 17.02.2023r.

          • 13.02.2023r. - zajęcia świetlicowe - wyszywanki edukacyjne.

             - pani Grażyna Wasiak

            14.02.2023r. - zajęcia kreatywne 2a - konstrukcje z klocków przestrzennych, gry zręcznościowe.

             - pani Anna Arentewicz

            14.02.2023r. - zajęcia kreatywne 3a - wybuchowe eksperymenty "WULKAN"

             - pani Małgorzata Iwańska

            14.02.2023r. - informatyka 5a - konstrukcje z klocków LEGO

            - pani Małgorzata Sumińska

            10.02.2023r. - informatyka 5b - realizacja własnych pomysłów z wykorzystaniem długopisów 3D.

            - pani Małgorzata Sumińska

            WYDRUKI Z DRUKARKI 3D Z MINIONEGO TYGODNIA

            - pani Małgorzata Sumińska